Nie tyj w stresie

Zajadanie stresów i emocji może być początkiem poważnych problemów prowadzących do zaburzeń odżywiania. Sprawdź w teście zamieszczonym na końcu artykułu, czy nie masz tendencji do radzenia sobie ze stresem właśnie w ten sposób. 

 

JAK ZACZYNA SIĘ PROBLEM Z ZAJADANIEM STRESÓW? 

Żyjąc w biegu, na autopilocie, zwykle nie mamy czasu na to, żeby wsłuchiwać się w swoje ciało. Współczesny człowiek bombardowany miliardem bodźców, niestety traci kontakt z samym sobą i własnym ciałem. Nie zawsze jesteśmy świadomi własnych myśli, a sygnały jakie wysyła nam nasze ciało ignorujemy. Nie mamy czasu na rozmienianie się na drobne, ale między innymi właśnie w ten sposób, sami pracujemy na różne choroby pojawiające się w naszym życiu, zaczynając od drobnej nadwagi, która z czasem prowadzi do otyłości...

  

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Pierwszą rzeczą od jakiej możesz zacząć jest samoobserwacja. Przez jakiś czas zapisz co jesz i sprawdź, czy sięgając po jedzenie na pewno jesteś głodna, czy może czujesz się zdenerwowana. To proste ćwiczenie pozwoli Ci rozróżniać prawdziwy głód od innych sygnałów płynących z ciała. Zamiast sięgać po kolejne ciastko, napij się wody, zadzwoń do osoby, która poprawi Ci nastrój, lub wybierz się na trening. Rozładowanie napięcia poprzez aktywność fizyczną to jeden z lepszych sposób na poradzenie sobie ze stresem.

  

MYLENIE ZACHCIANKI Z UCZUCIEM GŁODU

Monika z którą pracuję od jakiegoś czasu jest typowym przykładem bizneswoman. Prowadzi swoją działalność i zwykle od rana do wieczora ma wypełniony grafik. Większość dnia wypełniają jej spotkania biznesowe, które często są dla niej wyzwaniem, a nierzadko mają kluczowe znaczenie dla prowadzonego przez nią biznesu. Taki tryb życia powoduje, że Monika żyje w stałym napięciu, często nie zdając sobie z tego sprawy. Jedną z pierwszych rzeczy od których zaczęłyśmy pracę było nauczenie się nowej umiejętności jaką jest rozpoznawanie różnych sygnałów płynących z ciała. 

„Nie chcę się męczyć! Gdy czuję głód, muszę go natychmiast zaspokoić!” - to bardzo częsta reakcja osób, na początku pracy nad zmianą nawyków. Na samą myśl o tym, że będą musiały jeść mniej czują się mocno zaniepokojone. Dyskomfort jaki odczuwają jest tak silny, że chwila bez jedzenia wydaje się koszmarem. Jednak przyczyną tego dyskomfortu często nie jest głód, a bywa nią stres. 

Każdy z nas stres odczuwa w inny sposób, czasem jest to napięcie w okolicy ramion, czasem ból głowy, ale też często odczuwamy go jako skurcze żołądka, które mogą być przez nas mylnie odbierane jako uczucie głodu. No właśnie! Tu leży jedna z przyczyn zajadania stresów. Jak sobie z nią poradzić? Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to lepiej poznać własne ciało. Nauczenie się rozróżniania sygnałów płynących z ciała, jest jedną z ważniejszych umiejętności, które mogą nam pomóc nie tylko schudnąć, ale przede wszystkim utrzymać wagę na stałe. Skąd możemy wiedzieć, czy to co czujemy jest głodem, bądź nim nie jest? Prawdziwy głód możemy odczuwać tylko wtedy, gdy od posiłku minęło conajmniej 2, 5 h i mamy wrażenie jakby „kiszki grały nam marsza”, co również objawia się przez skurczę żołądka. Każde inne uczucie nie jest głodem. Jest zachcianką. Zwykle odczuwamy ją na poziomie ust, lub głowy, mówiąc potocznie, że „mamy na coś apetyt” lub, że „chodzi nam po głowie jakaś potrawa”. Uświadomienie sobie tych różnic jest pierwszym krokiem do zmiany zachowania. 

 

JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM? TECHNIKI ODDECHOWE 

Napięcie wywołane stresem można zmniejszyć na wiele sposobów. Proste ćwiczenia oddechowe w sytuacji stresującej mogą nam pomóc się zrelaksować i zmniejszyć dyskomfort odczuwany w ciele. Wykonaj głęboki wdech, tak jakbyś chciała nadmuchać balonik, który znajduje się wewnątrz brzucha, wolno odliczając do siedmiu, a następnie zrób wydech ponownie odliczając do siedmiu. Powtarzaj to ćwiczenie, aż do momentu, kiedy poczujesz że zrobiłaś się spokojna. Możesz również podczas wdechu powtarzać jakąś wybraną przez siebie afirmację, na przykład „Czuję się spokojna”. 

 

JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM? CODZIENNY RELAKS

Zwolnij.  Zatrzymaj się na chwilę poświęć choć kilka minut na wyciszenie się po ciężkim dniu. Jeżeli jesteś mamą, podobnie jak Ola - jedna z moich klientek, możesz zacząć od zaplanowania wieczoru inaczej, niż dotychczas. Zamiast robić wszystko w biegu, pomyśl o tym, żeby znaleźć chwilę na relaks. Dobrze byłoby gdybyś każdego dnia zrelaksowała się po ciężkim dniu pracy. Dzięki temu będziesz mogła na spokojnie usiąść do wieczornej kolacji i zjeść ją świadomie i w spokoju. Zamiast wpadać w wir domowych obowiązków, pierwsze zadanie od jakiego możesz zacząć wieczór po powrocie do domu to relaksujący prysznic. Spróbuj oddelegować pewne obowiązki na innych członków rodziny i wygospodarować choć 10 minut tylko dla siebie.  

Jeżeli nie możesz zrobić tego w domu, może jesteś w stanie znaleść dla siebie choć 5 minut w samochodzie przed wejściem do domu lub odebraniem dzieci. Zatrzymaj się, choć na chwilę! Możliwe, że w tej chwili czytając ten artykuł przez Twoją głowę przemknęła myśl „To nie możliwe! Nie mogę sobie na to pozwolić! Muszę to...lub muszę tamto..” Zawsze odpowiadam na to prowokacyjnie. Musimy jedynie umrzeć. Pozostałe sprawy są kwestią naszego wyboru. Przyjrzyj się swoim zasadom jakie masz w życiu. Ile jest w nich chcę, a ile powinnam lub muszę. Zbyt wiele muszę i powinnam są przyczyną wielu stresów w naszym życiu. Może najwyższa pora, żeby dostosować te zasady do realnych możliwości jakie są aktualnie dostępne w Twoim życiu. Zacznij od postawienia sobie kilku pytań. Jakie są konsekwencje takich zasad w Twoim życiu? Ciągłe napięcie, stres, niezadowolenie z siebie. Jeśli tak, zastanów się, co wolisz w zamian tego? Od kogo możesz nauczyć się inaczej żyć? Może ktoś z Twoich bliskich prowadzi bardziej spokojny tryb życia i możesz się od niego, czy od niej czegoś nauczyć. A może zbyt wiele oczekujesz od pozostałych członków swojej rodziny? Uważając, że powinni robić wszystko w dokładnie określony przez Ciebie sposób. To nierealistyczne założenie może być równie frustrujące i przyczyniać się do wielu stresujących sytuacji. Nie na wszystko masz wpływ, więc może czasem lepiej odpuścić zarówno innym jak i sobie. Spróbuj zamienić wszystkie powinności na bardziej konstruktywne zasady w życiu. Spróbuj zamienić zdania, które zaczynasz od „Powinnam....” na „To nierealne oczekiwać od innych, żeby...” Pomyśl, jakie korzyści przyniesie Ci nowy sposób myślenia. Może nie od razu to zauważysz, ale to właśnie zadziałało na Olę z którą pracuję. Już na samą myśl, gdy uświadomiła sobie, że nie wszystko musi, poczuła ulgę.  


TEST

1. Jak zwykle zaczynasz dzień?

a/rano zwykle nie masz czasu na śniadanie, zwykle pierwszy posiłek zjadasz późnym popołudniem.
b/od czasu do czasu, gdy zaśpisz, zjadasz śniadanie w biegu, albo wcale. 
c/śniadanie jest dla Ciebie najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Zanim nie zjesz, nie wychodzisz z domu. 

 

2.  W trakcie pracy dowiadujesz się, że musisz zostać dziś dłużej. To kolejny raz w tym tygodniu!  A Ty znowu nie zdążysz odebrać dziecka ze szkoły! Co robisz?

a/sięgasz do szuflady i pocieszasz się tabliczką czekolady
b/wychodzisz na przerwę ponarzekać z koleżanką
c/obmyślasz strategię rozmowy z szefową, żeby w przyszłości nie mieć takiego problemu

 

3. Pokłóciłaś się z mężem/partnerem. Co robisz?

a/zamiast skoczyć do klubu fitness, namawiasz koleżankę na pójście na pizzę
b/zjadasz batonika, ale mimo wszystko zbierasz się na trening
c/dzwonisz do koleżanki, żeby się jej pożalić i razem idziecie na trening się odstresować  

 

4. Po stresującym dniu w pracy, wracasz do domu

a/Rzucasz się w wir obowiązków, kolacje jedząc w biegu
b/Zwykle jesz lekką kolację, ale czasem zdarzy ci się zamówić pizzę
c/Jesz kolację jak zwykle, czyli coś lekkiego i zdrowego

 

5. Twoja koleżanka jak zwykle przyniosła ciasto do pracy. Postanowiłaś, że nie zjesz ani kawałeczka, ale zaraz po lunchu Twój szef zwraca Ci uwagę. Jak się zachowujesz?

a/zanim ochłoniesz, ciastko ląduje w twoich ustach, jest tak pyszne, że zapominasz o swoich postanowieniach
b/kroisz sobie malutki kawałek, potrzebujesz chociaż odrobinę osłody
c/odmawiasz i zabierasz się za poprawienie błędu, nie chcesz żeby sytuacja się powtórzyła. 

 

6. Właśnie uświadomiłaś sobie podczas przyjęcia firmowego, że zamiast jednego ciastka, pochłonęłaś wszystkie jakie były tylko dostępne:

a/Czujesz się zła na siebie i masz wyrzuty sumienia, na pocieszenie sięgasz po kolejne ciastko 
b/Nie jesteś z siebie zadowolona, ale odchodzisz od stołu i idziesz „wytańczyć” nadmiar kalorii na parkiecie
c/Zupełnie się tym nie przejmujesz, na co dzień prawie nie jesz słodyczy. 

 

7. Jak się odżywiasz na co dzień?

a/zawsze mam coś pod ręką do jedzenia, nie lubię czuć się głodna, zwykle przegryzam coś przez cały dzień
b/jem o stałych porach, od czasu do czasu zdarza mi się pominąć posiłek
c/jem regularnie i zawsze mam przygotowane posiłki w lunchbox.


Większość a

Wygląda na to, że Twoje nawyki żywieniowe wymagają zmiany. Zatrzymaj się na chwilę i przyjrzyj swojemu życiu. Może warto z czegoś zrezygnować lub zmienić priorytety. Nie bierz wszystkiego na siebie. Zastanów się czy nie warto zacząć pracy nad zmianą swoich nawyków. Brak zmiany w dłuższym terminie może mieć zły wpływ na Twoje zdrowie. Nie bagatelizuj tego. Jeżeli zajadasz emocje i stresy, a czujesz, że nie jesteś w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie, zwróć się z tym problemem do specjalisty, psychologa lub psychodietetyka. 

Większość b

Przez większość czasy starasz się odżywiać racjonalnie, jednak są sytuacje kiedy pocieszasz się jedzeniem. Zastanów się co wpływa na to, że czasem sobie radzisz, a czasem ulegasz pokusom? W sytuacji stresującej, spróbuj od wprowadzenia w życie prostych technik relaksacyjnych.

Większość c

Zajadanie stresów nie jest Twoim problemem. Wiele wskazuje na to, że twoje nawyki są warte naśladowania.

Jeśli czujesz, że stosowane przez Ciebie diety nie przynoszą efektów i potrzebujesz wsparcia w odchudzaniu, zapraszam Cię na konsultację  lub skorzystania z mojej propozycji planu żywienia. 

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychodietetyka? 

Będzie to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie jeśli: 

 • masz trudności, aby schudnąć skutecznie
 • walczysz z efektem jo - jo
 • masz trudności, aby wytrwać na diecie i konsekwentnie pracować nad zmianą nawyków
 • chcesz odzyskać kontrolę nad jedzeniem
 • masz problemy z kompulsywnym przejadaniem się
 • zajadasz emocje i stresy

Data wpisu 15.03.2017

Udostępnij:

 • dieta
 • jak schudnąć
 • zajadanie emocji
 • zajadanie stresów
 • otyłość
 • stres