Dlaczego poprawiasz sobie humor jedzeniem i jak z tym skończyć?

Emocjonalne jedzenie to sposób na stłumienie emocji, najczęściej tj. złość czy smutek, oraz stresu, nudy, czy samotności poprzez objadanie się.  Zdarza się jednak, że jest powiązane również z pozytywnymi odczuciami: zakochaniem, świętowaniem lub jest nagrodą za coś. 

Sprawia to, że wszystkie nasze wysiłki związane z odchudzaniem idą na marne. Badania pokazują, że 75% powodów objadania się to właśnie emocje. Pracując w procesie indywidualnym, zdałam sobie sprawę, że identyfikacja czynników emocjonalnych i psychologicznych związanych z nawykami żywieniowymi jest naprawdę niezbędna, aby odnieś trwały sukces w odchudzaniu jak równie w pokonaniu kompulsywnego objadania się. Dla wielu osób, które zmagają się wagą, same porady dietetyczne nie wystarczają. Właśnie dlatego, wybrałam pracę w podejściu poznawczo behawioralnym.

Przedstawiam Ci 6 strategii coachingu opartym na technikach terapii poznawczo - behawioralnej, które pomogą Ci pokonać emocjonalne jedzenie:


1. PROWADŹ MONITORING

Pozwoli Ci to zidentyfikować, co wpływa u Ciebie na emocjonalne jedzenie. Spróbuj przez tydzień zapisywać wszystko, co jesz i pijesz. Zanotuj również, co czujesz przed jedzeniem. Dzięki temu dowiesz się, jakie uczucia, okoliczności i zdarzenia sprawiają, że sięgasz po jedzenie. Spróbuj określić, czego Ci brakuje. Może towarzystwa? Atrakcji? Pochwały?


2. NAUCZ SIĘ ROZRÓŻNIAĆ GŁÓD, PRAGNIENIE I ZACHCIANKĘ

Zacznij od samoobserwacji. Zapisuj, co jesz i sprawdź, czy sięgając po jedzenie na pewno jesteś głodna. Pozwoli Ci to rozróżniać prawdziwy głód od innych sygnałów płynących z ciała. Skąd możemy wiedzieć, czy to, co czujemy jest głodem?  Jeśli od posiłku minęło 2,5 godziny, a Ty czujesz, że „kiszki grają Ci marsza” to jest prawdziwy głód. Każde inne uczucie jest zachcianką. Zwykle odczuwamy ją na poziomie ust lub głowy mówiąc, że „mamy na coś apetyt”. Uświadomienie sobie tych różnic jest pierwszym krokiem do zmiany zachowania.


3. POMYŚL ZANIM COŚ ZJESZ

Następnym razem, kiedy poczujesz silną potrzebę sięgnięcia po jedzenie, zastanów się, co za tym stoi. Czasami pomaga, uświadomienie sobie, że to tylko zachcianka, która zaraz minie. Takie pragnienie zjedzenia czegoś zazwyczaj osiąga swój szczyt po 20 minutach. Później traci swoją moc, aż w końcu całkiem przechodzi.


4. SKOŃCZ Z WYMÓWKAMI

Wszyscy mamy swoje żywieniowe usprawiedliwienia;) Zazwyczaj zaczynają się od zdania: „Wiem, że nie powinnam, ale…. jestem taka zestresowana / to tylko kawałeczek / dzisiaj świętuję / od jutra znowu dieta” itd. Wymyśl odpowiedzi na swoje wymówki. „Zasługuję na ten kawałek ciasta” zamień na „Zasługuje też na to, aby być szczupłą, a nie da się pogodzić jednego z drugim”. Im dużej będziesz tak robiła wejdzie Ci to w nawyk. A jak wiadomo: praktyka czyni mistrza!


5. STOSUJ TECHNIKI ODDECHOWE, KTÓRE POMOGĄ CI USPOKOIĆ EMOCJE.

Wykonaj głęboki wdech, tak jakbyś chciała nadmuchać balonik, który znajduje się wewnątrz brzucha, wolno odliczając do siedmiu. Następnie zrób wydech, ponownie odliczając do siedmiu. Powtarzaj to ćwiczenie, aż do momentu, kiedy poczujesz, że zrobiłaś się spokojna. Pomoże Ci to zrelaksować się i zmniejszyć dyskomfort odczuwany w ciele. Rób tak codziennie, najlepiej przed każdym posiłkiem. Nie myśl, że nie musisz tego powtarzać aż tak często. W silnych emocjach nie będziesz pamiętać o nowym nawyku i zareagujesz tak, jak zwykle. Żeby skończyć z emocjonalnym jedzeniem musisz nauczyć się uspokajać w inny sposób niż jedzeniem.

 

6. ODCIĄGNIJ SWOJĄ UWAGĘ OD JEDZENIA

Czy pamiętasz sytuację, w której coś Cię rozproszyło, zapomniałaś o swojej zachciance, a później cieszyłaś się z tego, że nie sięgnęłaś po jedzenie? Może zadzwonił przyjaciel lub musiałaś zająć się dzieckiem? Kiedy skończyłaś to robić, Twoje pragnienie minęło! Następnym razem, kiedy przyjdzie Ci na coś ochota, skup się na czymś innym – zadzwoń do kogoś, pójdź na spacer, podlej kwiatki. Będziesz zaskoczona jak szybko Twoje pragnienie minie!

 

Data wpisu 31.07.2017

Udostępnij: