Motywacja w odchudzaniu

Wiara  w  siebie  jest  kluczowym  elementem  mającym wpływ na osiągane przez nas sukcesy. Jeżeli wierzymy, że nasze działania przyniosą odpowiedni, zamierzony przez nas skutek, to motywuje  nas   to  do wysiłku i działania. Im bardziej wierzymy, że coś jest możliwe tym większą mamy szansę na to, że zaczniemy działać i że uda nam się to osiągnąć. Jeżeli nie wierzymy w siebie, najczęściej poddajemy się już na starcie. Bez działania nic się nie zadzieje…Są osoby, które nie przejmują się porażkami i potrafią je przekuwać w wyzwania dla siebie. Jednak co, jeśli należysz do osób, które każdą porażkę biorą na swoje barki? Na pewno nie oznacza to, że nie może Ci się udać. Dzisiejszy stan wiedzy pozwala nam stwierdzić z całą pewnością, że możesz wzmocnić swoją wiarę w siebie i osiągnąć swoje cele. Wiara ma ogromną moc i pozwala nam osiągać rzeczy, które dla innych wydają się nie możliwe do osiągnięcia. Przykładem nie gasnącej wiary w sukces jest wielki wynalazca żyjący na przełomie XIX/XX wieku Thomasa Edisona. Historia mówi, że wykonał on około 11.000 prób zanim osiągnął sukces i wynalazł żarówkę, która zmieniła cały nasz świat.

To, że nie udawało się Tobie do tej pory schudnąć lub utrzymać wagi na dłużej, mogło sprawić, że straciłaś wiarę w siebie. Skąd jednak mogłaś wiedzieć jak to zrobić dobrze?  Na temat odchudzania powstało wiele mitów, które z góry skazują nas na porażkę. Zapomnij o obietnicach jakie składają Ci wszyscy, którzy twierdzą, że możesz schudnąć 15 kg w miesiąc bez wysiłku. To oczywiście możliwe, ale bardzo niebezpieczne dla zdrowia i najczęstsza przyczyna efektu jo – jo. Nasz organizm rządzi się własnymi prawami i żeby osiągnąć trwałe efekty musimy działać z nim w zgodzie. Owszem nie wiemy jeszcze wszystkiego, ale wiemy już wystarczająco dużo, abyś mogła pozbyć się niechcianych kilogramów raz na zawsze. Kluczem do tego jest praca nad sobą oraz zdobywanie nowych umiejętności niezbędnych do radzenia sobie w procesie odchudzania.

Wyobraź sobie, że szef wyznaczył Cię do poprowadzenia szkolenia. Jeżeli zajmujesz się tym od dawna na pewno masz wszystkie niezbędne do tego umiejętności. Co jednak, jeśli nigdy tego nie robiłaś? W takiej sytuacji musisz nauczyć się wszystkiego od nowa. Na pewno przydatnymi umiejętnościami będą umiejętności komunikacyjne czy autoprezentacji, ale też może Ci się przydać umiejętność wywierania wpływu na innych czy rozwiązywania konfliktów. Dopiero gdy odkryjesz w sobie lub zdobędziesz nowe umiejętności możesz nabrać przekonania o własnej skuteczności. Im więcej będziesz miała praktyki, tym Twoje poczucie skuteczności będzie rosnąć, a tym samy Twoja wiara w siebie. Jak to się ma do odchudzania?

Do tej pory większość podejść skupiała się na tym, żeby zmienić sposób odżywiania i rozpocząć aktywność fizyczną. Na rynku masz dostęp do olbrzymiej ilości przepisów zarówno w telewizji, internecie czy książkach kucharskich i czasopismach oraz wiele możliwości rozpoczęcia aktywności fizycznej. To jest oczywiście podstawa, do tego, abyś mogła prowadzić zdrowy styl życia. Jednak nie wiele się mówi na temat jakie umiejętności są potrzebne, aby zrobić to skutecznie i zmienić stare nawyki na zdrowe. Do tego potrzebne będą Ci nowe umiejętności, które będziesz mogła poznać w tej książce. Wiarę w siebie możesz wzmocnić również przez docenianie własnych dokonań. Pochwały działają na nas jak nagrody i wzmacniają naszą wiarę w siebie i motywację do zmiany.

  Ćwiczenie

Każdego wieczoru wypisz w kalendarzu wszystkie rzeczy, które udało się Tobie zrealizować w danym dniu. Na początku nie musi to być koniecznie związane ze zmianą stylu życia. W tym ćwiczeniu ważne jest, abyś nauczyła się sama siebie doceniać. Każda pochwała wzmocni Twoje poczucie skuteczności i sposób widzenia siebie. Pochwały są przyjemne, dodadzą Ci energii do zmiany i pozwolą Ci na zmianę myślenia o sobie. Dzięki temu Twoje poczucie skuteczności, a tym samym wiara w siebie będzie rosnąć. Jako pierwsze zadanie, wpisz do swojej karty wyników tyle punktów, ile pochwal udało się Tobie udzielić samej sobie w danym dniu.

Data wpisu 22.09.2015

Udostępnij:

Komentarze

Napisz odpowiedź(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)


Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.


  • ćwiczenia
  • zdrowa żywność